ИНОВАЦИЯТА И ТЕМАТИЧНИТЕ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРОСТРАНСТВА
Цел на иновацията:
Обща цел: Формиране на знания, умения и отношения в интелектуалното, емоционалното, социалното, духовно-нравственото и физическото развитие и подкрепа на всеки ученик в съответствие с потребностите, способностите и интересите му чрез работа в „Тематични образователни пространства“.
Специфични цели: Придобиване на компетентности за успешна, личностна и професионална реализация и активен граждански живот; Формиране на толерантност и уважение към етническата, националната, културната, езиковата и религиозна идентичност, към правата на децата и хората с увреждания; Познаване на националните, европейските и световните културни ценности и традиции; Ранно откриване на заложбите и способностите на всеки ученик; Развитие на основните 9 ключови компетентности; Мотивация за учене през целия живот.
Описание на иновацията:
1.Иновативни елементи по отношение организацията и/или съдържанието на обучение:
Нашата иновация е „Работа в тематични образователни пространства“ чрез използване на трансверсален подход, което се изразява в:
2.Организиране по нов или усъвършенстван начин на управлението, обучението и образователната среда;
Учебната среда е планирана и организирана да използва ефективно времето за тематични дейности, близка до реалната в конкретната практика, онагледява преподаването и отговаря на образователно-възпитателния процес. Обучението чрез използване на трансверсален подход има две съвременни ориентации – отвореност и самоорганизация.
Отвореността се изразява в това, че ученикът е субект в своята дейност и има възможност да избира една от множеството възможности за изява. Този самостоятелен избор е по отношение на учебно съдържание и на организация на средата. Това се прави с цел подпомагане и личностното му развитие: самостоятелно да мисли; ефективно да работи с информация (да търси, да избира, да анализира, да оценява, да организира, представя, да пресъздава); да моделира; да проектира обектите и процесите (в това число чрез взаимодействие с другите); да проявява инициативност; да взима решения и да действа в непредвидени ситуации; да проявява предприемчивост и упоритост, да довежда работата си до край (отговорно да реализира своите планове); да се учи как да се учи или да се учи цял живот (да овладява принципите на непрекъснатото самообразование); да пренася в различните дейности не предмета на труда, а отношението към постигане на желания резултата (същност на преносимите умения).
Самоорганизацията е другата ориентация за обновяване на обучението, която включва автономия при управление на познавателното и практическото поведение на учениците - да умее да планира своята дейност, съобразно своите желания, потребности и възможности и която го удовлетворява въпреки различията в крайния резултат. Учебното съдържание е ориентирано към: ученици с нормален за възрастта си темп на развитие, с изявени дарби и със затруднения в образователната и практическа дейност. Образователната среда включва и родителите като субекти в педагогическия процес в ролята им на консултанти, лектори по темите за професиите, за предприемачеството за успеха в бизнеса